Javascript not supporting your browser
Resources and Tools Show/Hide
In your role at the clinical research site;

In the past 12 months, have you referred to the DMID Regulatory Document File Guidelines often?
Yes
Do you find the DMID Regulatory Document File Guidelines helpful? Yes
In the past 12 months, have you referred to the DMID Source Document Standards often? Yes
Do you find the DMID Source Document Standards helpful? Yes
Please provide any comments in the box, below
Układ kierowniczy Mazdaspeed3 jest doskonały, ale wciąż nie jest tak komunikatywny i precyzyjny jak w modelu Civic Si, a jego początkowe pokonywanie zakrętów nie jest tak ostre. I choć działanie dźwigni zmiany biegów w sześciobiegowej skrzyni biegów jest lepsze niż dobre, nie ma nawet w pobliżu idealnej dźwigni zmiany biegów w tej Hondzie. Na torze Mazda Raceway na kalifornijskim torze https://tire.magicexhibit.org/ Laguna Seca początkowa podsterowność Mazdaspeed3 wyraźnie wpadała w ciaśniejsze zakręty, ale silnik był tak błyskotliwy, a system trakcji tak elegancki, że bez wysiłku pokonywał zakręty. Podczas hamowania nos raczej kuca niż nurkuje; po raz kolejny tylko Honda Civic Si jest tak dobra, jeśli chodzi o przednich kierowców. Hamulce sterowane ABS w Mazdaspeed3 są po prostu znakomite – wentylowane tarcze o średnicy 12,6 cala z przodu i 11,0 calowe pełne tarcze z tyłu.

Jeśli jest jakaś reakcja, którą osiągi Mazdaspeed3 powinny wzbudzić, to odsyła inżynierów Hondy z powrotem do systemów CAD, aby wyczarować system turbodoładowania dla Civic Si.

Naród dekoracji

Większość unikalnych elementów wnętrza i nadwozia Mazdaspeed3 jest łatwo widoczna i raczej konwencjonalna. To, co może umknąć uwadze, to lekko poszerzone przednie błotniki i wybrzuszenie w masce w celu https://review.magicexhibit.org/
 oczyszczenia zamontowanego u góry intercoolera (powietrze jest doprowadzane do intercoolera przez kanały w masce). Głęboka przednia zapora powietrzna, zmienione osłony zderzaka, tylny spojler są tym bardziej widoczne.

Wewnątrz znajdują się aluminiowe nakładki na pedały, czerwone akcentujące szwy na kierownicy i tapicerce, a siedzenia zostały specjalnie zaprojektowane, aby wspierać podczas pracy bohatera. Dopełnienie Mazdy3 w postaci poduszek powietrznych przednich, bocznych montowanych na siedzeniach i montowanych na dachu kurtynowych poduszek powietrznych jest kontynuowane w wersji Mazdaspeed.

Nie jest to jednak samochód do kupienia ze względu na przeszycia kierownicy czy specjalne tylne światła LED. Atrakcją tego samochodu są osiągi, a nie wizerunek osiągów. Mogliby wysłać go tutaj, dostępny tylko https://bestsuv.magicexhibit.org/
 w kolorze szarobrązowym i prawdziwej rdzy, i nadal byłby to jeden z najbardziej ekscytujących samochodów, jakie Mazda kiedykolwiek sprzedawała w Stanach Zjednoczonych. W historii sportowych kompaktów samochód ten jest natychmiastową ikoną.

Z ceną zaczynającą się od 22 835 dolarów szalejąca Mazdaspeed3 jest również szaloną okazją. Chociaż można go porównać z innymi potężnymi przednimi kierowcami, takimi jak nadchodzący Dodge Caliber SRT4, wypada https://newcar.magicexhibit.org/
 również korzystnie w porównaniu z takimi niemal legendarnymi pojazdami z napędem na cztery koła, jak Subaru WRX i Mitsubishi Lancer Evolution. Tak, to naprawdę jest takie dobre.

Wielu ludzi - w tym redaktorzy TheCarConnection - uważało TL Acura klasy średniej za najfajniejszy samochód od czasu przeprojektowania w 2004 roku. Wynika to z wyrazistej stylistyki Euro, równie wyrazistej dynamiki i przełomowego systemu dźwięku przestrzennego ELS. Kupujący najwyraźniej zgodzili się, ponieważ TL jest od tego czasu najlepiej sprzedającym się pojazdem Acury w około 76 000 amerykańskich jednostek rocznie.

Na rok 2007, TL zostanie dopracowany i wyostrzony, i – uwaga, entuzjaści – powracający Type-S o wyższych osiągach, aby przejąć serię 3 BMW i każdy inny wpis aspirujący do tego tronu. Z 3,5-litrowym silnikiem V-6 pompującym 286 chętnych koni i momentem obrotowym 256 Nm poprzez wybór sześciobiegowej https://newcar.magicexhibit.org/
 manualnej lub pięciobiegowej automatycznej, ten ostatni z szybko reagującymi łopatkami zmiany biegów przy kierownicy, jest w pełni zdolny do tego, z wyjątkiem po pierwsze, do czego przejdziemy później.

Acura jest śmiertelnie poważna w swoich dążeniach do poszerzenia wizerunku TL i dotarcia z obecnej, zaawansowanej technologicznie, luksusowej pozycji do miejsca, w którym może zdobyć prawdziwych nabywców wydajności. Jako dowód, zapewnia lepsze przyspieszenie 0-60, ćwierć mili i 50-75 mil na godzinę dla Type-S z 2007 roku w porównaniu z (2006) BMW 330i i Infiniti G35 oraz lepsze prowadzenie (prędkość slalomu) w porównaniu z tymi dwoma i Lexus IS 350. (Nie twierdzi, https://auto.magicexhibit.org/
 że przegoni 306-konny IS350 lub nowy 300-konny BMW 335i twin-turbo, bo tak się nie stanie). Dzięki możliwości 0-60 w zakresie poniżej sześciu sekund z instrukcją, ten gorący nowy Type-S ląduje dobrze w polu golfowym, nawet gdy poprzeczka przesuwa się w górę. Ale jest jedna rzecz, do której przejdziemy później.

Zaostrzony TL

Dla tych, którzy nie interesują się bardziej poważnymi osiągami, regularny TL poprawia się z dobrego na lepszy dzięki znaczącym udoskonaleniom na rok 2007. Zmotywowany 3,2-litrową wersją 258 KM tego samego VTEC V-6 połączoną z 5-biegową automatyczną skrzynią biegów (brak dostępnej instrukcji lub łopatek zmiany biegów), zapewnia osiągi 0-60 w niskim zakresie siedmiu sekund i zapewnia nieco płynniejszą jazdę bez utraty ściśle powiązanego prowadzenia i wyczucia.

Z motywem zewnętrznym opisanym przez głównego inżyniera projektu Philipa LaPointe jako „Laser Tension”, który określa jako „napięty, agresywny, opanowany i intensywny”, jego zmiany stylistyczne https://automatic.magicexhibit.org/
 z 2007 roku są subtelne. Najbardziej oczywiste różnice to satynowe chromowane poprzeczki przecinające dolne wloty powietrza i światła przeciwmgielne w ich zewnętrznych narożnikach.